Závažné události

Život přináší radosti, ale i starosti. Na řadu událostí zapomeneme, jiné nás mohou poznamenat. Vždy je ale cesta, která vede ze situace ven!

Traumatické události

Traumatická událost je událost při které byl člověk ohrožen nebo byl přímým svědkem ohrožení zraněním, smrtí, nebo narušením fyzické či psychické  integrity, která byla v okamžiku vzniku prožívána jako hrůza, strach či děs, nebo bezmocnost.

Trauma můžeme rovněž utrpět když jsme zpraveni o traumatizující události, která se stala blízké osobě. Ohroženi jsou rovněž policisté, vyšetřovatelé, hasiči, zdravotníci a lidé, kteří jsou v zaměstnání dlouhodobě vystavováni detailům traumatických událostí.

* Tím se trauma odlišuje od událostí, během kterých subjektivně vnímáme, že požadavky na nás kladené jsou vyšší než naše zdroje, které potřebujeme k jejímu zvládnutí. Takové události označujeme jako stres.

Mezi typické traumatizující události patří sexuální nebo záměrné fyzické násilí, domácí a komunitní násilí (šikana), dopravní nehody, zdravotnické trauma, válečné události, přírodní a člověkem způsobené katastrofy. Zhruba u třetiny lidí se v důsledku traumatické události rozvine panická porucha.

Panické ataky

Panické ataky přicházejí do života náhle a bez varování. Klasická psychoterapie slovem má v léčbě panických atak značné limity. Psychofarmaka průběh mohou zlepšit, nejsou ale zárukou vyléčení. Panické ataky s sebou nesou obavy, nejistotu a značná životní omezení a s tím spojenou frustraci.

Většina lidí hledá ve svém životě příčinu, nějakou událost, která "za to může" a často žádnou nenajde. Typicky však nástupu atak předchází období půl roku až dvou let, kdy toho "bylo příliš moc" a trvalo to "příliš dlouho".

Mezi průvodní symptomy panických atak patří bušení srdce, pocení, třas, neschopnost "popadnout dech", pocit dušení, bolest na hrudníku, zvracení nebo bolesti břicha, točení hlavy, ztráta stability, strach ze státy kontroly nebo ze zbláznění se, strach ze smrti, otupělost, návaly horka či chladu, derealizace (pocit neskutečnosti, svět okolo je jako v mlze, jako ve filmu nebo ve snu) a depersonalizace (pocit odcizení, jako bych to nebyl já, jako by to nebylo mé tělo). Více se dočtete zde.

Komplikované truchlení

Ztráta blízké osoby v nás vyvolá řadu emoční reakci, kterým říkáme truchlení. Truchlení není nemoc, ale přirozený proces, v důsledku kterého přirozeně přichází nejprve šok, poté hněv, agrese, intenzivní pocity vlastní viny, hledání smyslu života, pocit bezmoci, zoufalství i odmítání skutečnosti. Pokud truchlení trvá méně než 13 měsíců, považuje se za normální.

Pokud však k úmrtí došlo za tragických okolností a už před ním jsme řešili psychické obtíže, nebo naopak je některé problémy neřešili a nyní se přidaly další komplikace, mluvíme o komplikovaném truchlení. V takovém případě je na místě odborná pomoc. I Pokud však "pouze" truchlíte, je na místě si pohovořit s poradcem pro pozůstalé.

Trauma v důsledku zdravotnických zákroků, onemocnění a hospitalizace

Zatímco sexuální a domácí násilí, šikana, katastrofy a válečné události jsou v odborné literatuře hojně popsány, velmi málo bylo v odborné literatuře napsáno o zdravotnickém traumatu, neboli traumatu vzniklým v důsledku zdravotnických zákroků, onemocnění a hospitalizace.

V USA je jím ročně ohroženo přibližně 12 milionů přeživších rakovinu, 1 milion se srdečním infarktem, více než 1 milion HIV pozitivních, tři čtvrtě milionu lidí s mozkovou mrtvicí, a další.

Zdrojem zdravotnického traumatu mohou být léčebné procedury, medikace, bolest, zdravotnické prostředí, bezmocnost, dezorientace ale i nesoulad mezi pacientem a neznámým prostředím.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD)

Posttraumatická stresová porucha (Posttraumatic Stress Disorder – PTSD) je opožděná reakce na mimořádně stresovou událost. Projevuje se nejprve nespecificky, doprovázena úzkostmi. Zhruba po měsíci až měsíci a půl poté nastupují pocity bezmoci, ztráty kontroly a někdy i zlosti.

Časté je rovněž impulzivní chování, hyperaktivita, zvýšená ostražitost, nebo naopak stažení do sebe, nebo deprese. Objevují se spánkové obtíže (nespavost, noční můry), pocity že nic nemá smysl, negativismus a jiné. Ve tělesné rovině je častá hyperaktivita, zvýšený srdeční rytmus a vysoký krevní tlak. Více se dočtete zde.

Názory klientů

posttraumatický stresový syndrom

Když jsem přišla k panu Illemu byla jsem „hromádka neštěstí“, ve které se míchala zlost, napětí, deprese se stavy úzkosti. K první návštěvě jsem se odhodlávala několik měsíců, jelikož jsem se bála, ale můj manžel byl ze mě nešťastný a tak jsem se objednala. Před prvním sezením jsem byla ve stavu, že jsem myslela, že mě „trefí šlak“- Byla jsem nesmírně nervózní, ale jen co jsme se dali s panem Ille do hovoru (jeho hlas a prostředí) ve mě vyvolalo klid. Probrali jsme co mě trápí a vyšlo najevo, že mám posttraumatický stresový syndrom, který se odloženě dostavil poté, co jsem před 2 lety přežila svoji smrt. Poté, co jsme přešli k terapii, říkala jsem si v duchu „Bože to my mají pomoct takové kecy?“, ale jelikož jsem už byla ze sebe sama nešťastná, rozhodla jsem se to zkusit i dál a dnes nelituji. Po 3 sezeních se mi neskutečně ulevilo. Jsem nyní klidnější, mám zase radost ze života.
Děkuji moc pane Ille.

Lucie S.
27. ledna 2019

deprese + trauma ze ztraty ditete

Hned prvni setkani mi strasne moc ulevilo a umoznilo problem a jeho doreseni dokonce posunout k mene palcivym zalezitostem!
Stejne tak si vazim a dekuji za posun a pomoc pri kazdem jednotlivem setkani. Citim se pokazde velmi dobre, vnimam potencial kazdeho rozhovoru a jsem za nej moc vdecna. Diky!!

Veru
28. dubna 2018

trauma

Prisla jsem k panu Janu Ille na klinickou hypnozu v prosinci roku 2017 s tim, ze jsem nemela predstavu o svych kvalitach, zadnou motivaci a trapila jsem se velmi kvuli minulosti. Po nekolika hypnoterapiich, se nejenom muj pohled na muj dosavadni zivot hodne zmenil, ale zacala jsem si vazit vice toho jaka jsem a co vsechno jsem se za svuj zivot naucila, coz se nadale pozitivne promitlo do vsech oblasti meho zivota. Diky hypnoterapii jsem opet pocitila svou vnitrni silu a zacala mit chut tvorit, zbavila jsem se trapeni z minulosti, ktere jsem stale nemohla pustit, pochopila jsem, jak me 20 minutova zalezitost zbytecne paralyzovala na nekolik let, pochopila jsem ale take, kde sama delam v zivote chyby. Moc dekuji za vasi pomoc.

Karla
23. března 2018

Další hodnocení klientů si můžete přečíst zde...